Kolik bude stát nový web?

Určitě si před zadáním poptávky říkáte… „Kolik tak asi bude stát nový web?“ Otázka je ale tak široká, že je nemožné na ni přímo a jednoznačně odpovědět. Je to stejné, jako byste se sami sebe ptali… Kolik stojí nové auto? Je to různé. Musíte si však ujasnit několik zásadních bodů. Ty Vám popíšeme v následujícím článku.

Co potřebuji, aby web uměl?

Vysvětlíme Vám to na příkladu – malíř nebo lakýrník z vesnice potřebuje jednoduchou internetovou prezentaci. Korporát, který nabízí široké spektrum služeb a má množství zaměstnanců na webu staví svůj business. Znamená to tedy, že funkce a tím pádem investice do webové stránky každého z uvedených se bude diametrálně lišit.

Víte tedy, co od svého webu očekáváte a co by Vám měl přinést? Pokud ano, přejdeme k dalšímu kroku.

Najít správného dodavatele webu nebo si web udělám sám?

Mám několik možností výběru dodavatele. Většinou se liší kvalitou zpracování a cenou za web.

1/ Specializovaná agentura

2/ Freelancer (člověk na volné noze)

3/ Kamarád, známý nebo student

4/ Udělám si web svépomocí pomocí online editoru

Web od specializované agentury:

Tato varianta je asi nejdražším řešením, které před námi leží. Je potřeba si ale uvědomit, že za kvalitní servis je potřeba si připlatit. Pokud je pro mne důležitá cena webu, pak jsou k dispozici další výše zmíněné možnosti. Web od agentury má samozřejmě také řadu výhod, které je potřeba zmínit. Agentury mají většinou zaběhnuté systémy. Víc, co zákazník od webu očekává a co přesně mu mají nabídnout. Neuvažují nad základními prvky webu a klient si přijde jako v bavlnce. Agentura Vám samozřejmě po dokončení webu nabízí i plnohodnotný servis. V pracovní době se dovoláte a je možné se kdykoliv na cokoliv zeptat, byť je to maličkost. Důležitou věcí je také pomoc s marketingem, který je neméně důležitý pro další rozvoj webu. V agentuře Vám s tím hravě poradí! A kolik takový web od agentury stojí? Mrkněte na ceník zde.

Web od freelancera (člověka na volné noze):

Tento druh dodavatele má samozřejmě několik výhod a nevýhod. Na rozdíl od agentury, kde se o Vás stará tým profesionálů se o Vás nyní bude starat pouze jeden člověk. Ten zařídí vše od hostingu, přes grafický návrh, až po samotnou realizaci webu. Web od freelancera bývá zpravidla levnější, než ten agenturní. Má to ale háček – jste závislí pouze na jednom člověku, a ten je pro Vás nenahraditelný. Velkou nevýhodou je to, že freelancer nemusí mít znalosti ze všech odvětví. Může se tedy stát, že narazíte na problém, kterému prostě nebude rozumět. Freelancer Vám taktéž nebude umět kvalifikovaně poradit třeba s nastavením pro marketing, s kampaněmi a celkovým nápadem. Web od freelancera se může pohybovat v řádu několika tisíc korun.

Web mi udělá někdo známý nebo student:

Někoho, kdo někomu udělal web určitě ve svém okolí znáte nebo jste alespoň o někom slyšeli. Kromě velmi nízké ceny, která se pohybuje od flašky něčeho ostřejšího po několik málo tisíc korun prakticky nemá tato varianta žádnou velkou výhodu. Lidí, kteří weby dělají na koleni mají často zcela odlišný druh zaměstnání a tvorbě webů se věnují jenom proto, protože je to baví. Nemáte tak jistotu výsledku, komunikace, rozvoje webu, kvality kódu a už vůbec Vám kamarád nedá žádné marketingové rady. Jakmile se na webu něco pokazí nebo jej potřebujete rozšířit, je stejně zabrousit do řad agentur nebo freelancerů, kde mnohdy zaplatíte i za to, že se budou muset zorientovat v kódu webu, který dělal amatér. Proto tuto variantu nedoporučujeme.

Web vytvořený svépomocí:

Tato varianta je na místě, pokud na webu nejste tolik závislí a stačí Vám omezené funkce, které nabízí mnoho online editorů zdarma. Variantou jsou také některé editory, které nabízí web za cenu dvou káv v Praze. Výhodou je, že tyto platformy mají skvělou technickou podporu a komunikují s Vámi pomocí online chatu prakticky kdykoliv. Nevýhodou je pouze jednotný vzhled webu, který nejde nijak rozšířit ani modifikovat. Dále pak jste závislí na celém technickém řešení platformy, tedy není možné web upravovat na míru.

Nyní je na Vás, jak celou situaci vyhodnotíte a komu svěříte vytvoření svého nového webu. 🙂